A könyv, a 12057-16 azonosító számú „Kereskedelmi gazdálkodás” megnevezésű szakmai követelménymodul tantárgyai témaköreinek feldolgozásával, a kereskedelmi szakképzés oktatási céljainak megvalósítását szolgálja. Segítséget nyújt a követelménymodul szakmai kompetenciáinak megszerzéséhez, a modulhoz tartozó szakmai ismeretek megfelelő mélységű elsajátításához.
A könyv tartalma, ismeretanyaga megfelel a szakgimnáziumban oktatható 10033-16 Kereskedő szakképesítés – Eladó mellék-szakképesítéssel szakképzési kerettanterv modulkövetelményének, a szakmai és vizsgakövetelményekben megfogalmazott szakmai ismeretek tartalmának, ezzel is segítve az egyes anyagrészek feldolgozását, a szakmai vizsgára való eredményes felkészülést.
A könyv két nagy részből és azon belül több fejezetből épül fel. Ezek:
1. Kereskedelmi gazdaságtan gyakorlat
– Statisztikai alapismeretek
– Az áruforgalom tervezése, elemzése
– Jövedelmezőség tervezése, elemzése
2. Kereskedelmi gazdaságtan
– Az adók, az adózás, a vállalkozások költségvetési kapcsolatai
– Eredményesség és vagyonvizsgálat
A kereskedelem gazdaságtan gyakorlat tantárgy keretében – a követelmény modulban foglaltaknak megfelelően sok gyakorlati feladattal – három témakör került feldolgozásra.
A statisztikai alapismeretek témakörben megismerkedhet a gazdálkodás fogalmával és céljával. Részletesen kerülnek megtárgyalásra a gazdálkodás, a gazdasági elemzések, értékelések végrehajtásához szükséges elméleti és gyakorlati módszerek, amelyeket a statisztika eszközrendszere biztosít.
A statisztikai alapismeretek körében a tanulmányok megkezdésekor olyan általános statisztikai fogalmak, ismeretek kerülnek felelevenítésre, amelyek az általános iskolában már alaposan feldolgozásra, megértésre kerültek. Élményszerű felismerést hozhat a diák számára, hogy például a grafi kus ábrázolás eszközeinek ismerete a szakmai életben milyen sokat segít a gazdasági folyamatok tendenciáinak megjelenítésében, egyes mutatók alakulásának összehasonlításában. Annak érdekében, hogy a korábban megtanultak könnyebben felidézhetők legyenek, a tankönyv sok bevezető feladattal, adatrendezéssel, a köznapi életből meríthető gyakorlati feladatokkal hangolja rá a tanulót az immár szakmai statisztikai ismeretek megszerzésére. A közösen feldolgozandó, megvitatandó esetek segítenek a megismerendő új szakmai fogalmak használatának begyakoroltatásához, a tanulót körülvevő világ „kereskedői” szemmel való rátekintéséhez.
Az áruforgalom tervezése, elemzése megnevezésű témakörben a kereskedelmi vállalkozás áruforgalmának pénzügyeivel, elsőként az árak kialakításának jogszabályi hátterével, azok meghatározásának jogi kereteivel ismerkedhet meg. Az árak megfigyelésére ösztönző gyakorlatok, az interneten való búvárkodás segíti a témában meglévő ismeretek összerendezését. Ennek birtokában sajátíthatja el az árképzéssel, az ár felépítésével, a fogyasztói ár meghatározásával kapcsolatos ismereteket. Végig követheti az áruforgalmi folyamat beszerzési és értékesítési szakaszához kapcsolódó pénzügyi folyamatot a beszerzési ártól az eladási árig, az eladott áruk beszerzési értékétől az árbevételig.
E témakörhöz kapcsolódóan gazdálkodói szemmel tekintheti át az árubeszerzés munkafolyamatát, a beszerzendő termékkör meghatározásától a szerződéskötésig, az árurendelésig. Megismerkedik a készletekkel való gazdálkodás legfontosabb kérdéseivel, valamint számbavételének, a leltározásnak a tennivalóival.
Végül a forgalom-alakulásának, a gazdálkodás értékelésének statisztikai elemzési módszerei kerülnek megtárgyalásra.
A jövedelmezőség tervezése, elemzése témakör középpontjában a kereskedelmi vállalkozás tevékenységével, működésével kapcsolatos költségekkel való gazdálkodás áll. Mielőtt a kereskedelmi vállalkozásokban alkalmazott gyakorlatok kerülnek ismertetésre, illetve szakmai elméleti fogalmak kifejtésére kerül sor, a fenti témakörök kapcsán – a szaktanár alkotó együttműködésével – a tankönyv megfigyelésekre, összehasonlító feladatok elvégzésére, véleményalkotásra ösztönöz, felismertetve azt, hogy a mindennapi életben már számos jelenséggel találkozott a tanuló, naponta végez összehasonlító, elemző tevékenységeket döntései megalapozásához!
Az ismeretek körében megtanulja a költségek fogalmát, csoportosítását, nagyságukra ható tényezőket és elemezi is azokat. A kereskedelem élőmunka-igényessége okán kiemelt téma a kereskedelmi vállalkozás létszám- és bérgazdálkodása, annak elemzése.
Megismeri a vállalkozás eszközeihez kapcsolódó értékcsökkenést és az értékcsökkenési leírást.
Vizsgálja a forgalom és a költséggazdálkodás kapcsolatát, eredményességre való hatását.
A témakör zárásaként a vállalkozások célját jelentő eredmény keletkezésével és annak nagyságát befolyásoló tényezőkkel fog foglalkozni.
A kereskedelem gazdaságtan tantárgy keretében két témakör kerül feldolgozásra.
Az adó, az adózás, a vállalkozások költségvetési kapcsolatai témakörben megtanulja az adókkal összefüggő alapfogalmakat, az adóztatás általános jellemzőit. Ezt követően a kereskedelmi vállalkozást és a magánszemélyeket terhelő adónemek és járulékok fajtáival, mértékével, számításával és megfizetésével kapcsolatos ismereteket fogja elsajátítani.
Az eredményesség és vagyonvizsgálat témakör központi témája a kereskedelmi vállalkozás éves gazdálkodási eredményének számbavétele és értékelése, valamint az ezzel összefüggő feladatok.
Megismeri a vállalkozások vagyonának kimutatására szolgáló mérleg szerkezetét, tartalmát, az eszközök és források számítását, értékelését, a tárgyévi eredmény meghatározását. Döntéshozói szemmel kerül értékelésre az eredmény-kimutatás tartalma, sorainak értelmezése.
A témakör keretében megismerkedik a vállalkozás gazdálkodásának elszámolásához kapcsolódó könyvviteli-pénzügyi-számviteli és egyéb feladatokkal.
A könyv ismeretanyagának megtanulását, megértését segítik az egyes témakörökhöz kapcsolódó „Mintafeladatok” és azok „Megoldás”-a, valamint az „Összefoglaló”-k és „Ellenőrző kérdések”.
Lehetőség szerint a „Mintafeladatok” feladatait először közösen, figyelmesen nézzék át. Beszéljék meg az ismeretlen fogalmakat és gondolják végig a megoldás menetét. Majd önállóan oldja meg a feladatot. Gyakorlásként helyettesítse be a számokat másokkal és úgy is végezze el a műveleteket!
Ha valamelyik példánál mégis nehézsége támad, először a témakörhöz tartozó elméleti ismerethez térjen vissza. A feladatok megoldását csak „végső” esetben nézze meg!
Az aktuális mintafeladatok természetesen megoldhatók az elméleti ismeretek tanulásának folyamatában is.
Fontos, hogy a gazdasági fogalmakat, a számítási módokat pontosan tanulja meg, vegye észre az összefüggéseket. Ne feledje el, hogy az eredmény szöveges értelmezése a gazdasági-pénzügyi számítások elengedhetetlen része!
A mintafeladatokban a forintban kapott eredmények általában egész számra, a százalékban kapott eredmények egy tizedesre vannak kerekítve. A részszámításokat maradék nélküli osztás esetén a végeredményig, maradékos osztáskor (benfoglaláskor) keletkező végtelen tizedes törteket maximum 4 tizedesig kell elvégezni.
A könyv elméleti és gyakorlati ismeretanyagának elsajátításához, gyakorlati alkalmazásához segítséget nyújt Murányi István: „Feladatgyűjtemény a kereskedelmi vállalkozások gazdálkodásának
elemzéséhez” című tankönyve (KIT kiadó 2018), melynek tartalma illeszkedik a „Kereskedelmi gazdálkodás” szakmai követelmény modulhoz. A tankönyv az elméleti ismeretek rövid összefoglalásával és témakörönként csoportosított, önállóan megoldandó mintafeladatokkal és megoldásukkal segíti a modul tananyagának elsajátítását.
A könyv tartalmazza a legfontosabb – és az anyagban lábjegyzetben is hivatkozott – törvények gyűjteményét, valamint a „Mellékletek”-ben olyan fontos dokumentum mintákat, mint például egyes szerződés típus minták, a mérleg változatok, adózási előírások.
A könyv tartalmának, ismeretanyagának elolvasása, a passzív ismeretbefogadás nem elegendő a gyakorlati életben elengedhetetlenül szükséges tudásszint, kompetenciák megszerzéséhez.
A tanulás során törekedjen a szakmai ismeretek olyan mélységű megértésére, hogy a későbbi munka során képes legyen azok gyakorlati alkalmazására.
Eredményes felkészülést, sikeres szakmai vizsgát kíván a
Szerző
Tartalomjegyzék
Előszó .........................................................................................................................................13
ELSŐ RÉSZ ..................................................................................................................................17
KERESKEDELMI GAZDASÁGTAN GYAKORLAT ............................................................................17
I. Statisztikai alapismeretek .......................................................................................................19
1. A gazdálkodás fogalma, célja, vizsgálatának módszerei ........................................................21
1.1. A gazdálkodás fogalma .............................................................................................21
1.2. A gazdálkodás célja ..................................................................................................21
1.3. A gazdálkodás vizsgálatának módszerei ....................................................................23
2. A statisztika és alapfogalmai ..................................................................................................25
2.1. A statisztika fogalma ................................................................................................25
2.2. A statisztikai elemzés módszerei ...............................................................................25
2.2.1. A statisztikai sokaság..........................................................................................28
2.2.2. A statisztikai ismérv ...........................................................................................30
2.2.3. Statisztikai adat .................................................................................................32
2.2.4. A statisztikai csoportosítás .................................................................................33
2.2.5. A statisztikai sor .................................................................................................35
3. A statisztikai adatok ábrázolása ..............................................................................................41
3.1. A statisztikai tábla tartalma, típusai ..........................................................................41
3.2. Grafikus ábrázolás ....................................................................................................44
4. Középértékek fajtái, az átlagok számítása és értelmezése ....................................................47
4.1. A számított középértékek ..........................................................................................48
4.1.1. Számtani átlag ...................................................................................................48
4.1.2. Kronologikus átlag .............................................................................................49
4.1.3. Harmonikus átlag ..............................................................................................50
4.1.4. Mértani átlag .....................................................................................................51
4.1.5. Négyzetes átlag .................................................................................................52
4.2. Helyzeti középértékek ...............................................................................................52
4.2.1. Módusz ..............................................................................................................53
4.2.2. Medián ..............................................................................................................53
5. Viszonyszámok fogalma, fajtái és értelmezése ......................................................................55
5.1. A viszonyszám fogalma .............................................................................................55
5.2. A viszonyszámok fő típusai és értelmezésük ..............................................................56
5.2.1. Összehasonlító viszonyszámok ...........................................................................57
5.2.2. A sokaság belső összetételét vizsgáló viszonyszámok .........................................64
5.2.3. Intenzitási viszonyszámok ..................................................................................65
6. Az indexek fajtái és értelmezése ............................................................................................67
6.1. Értékindex ................................................................................................................68
6.2. Árindex .....................................................................................................................68
6.3. Volumenindex ...........................................................................................................69
6.4. Összefüggés az indexek között ..................................................................................70
7. A statisztikai mutatószámok alkal mazása a gazdálkodás elemzéséhez ...............................74
Összefoglalás ..............................................................................................................................75
Ellenőrző kérdések ..............................................................................................................78
II. Az áruforgalom tervezése, elemzése ......................................................................................79
1. Az árak kialakításának jogszabályi háttere .............................................................................81
1.1. Az árak megállapítására vonatkozó szabályozás, az ártörvény .....................................81
1.2. A piaci magatartásra vonatkozó szabályozás, a versenytörvény ..................................82
1.2.1. A tisztességtelen verseny tilalma ........................................................................83
1.2.2. Az üzleti döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma ................................83
1.2.3. Az összehasonlító reklámra vonatkozó szabályok.................................................84
1.2.4. A gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalma .........................................84
1.2.5. A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalma ................................................84
1.2.6. A vállalkozások összefonódásának ellenőrzése ....................................................85
2. Az ár, az árpolitika, az árképzési elvek ....................................................................................87
2.1. Az ár fogalma, funkciói ..............................................................................................87
2.2. A kereskedelmi vállalkozás árpolitikája, árképzési elvek ............................................88
3. A beszerzési ár ........................................................................................................................94
3.1. A számlázott nettó eladási ár és az alakulására ható tényezők ...................................95
3.2. A nettó beszerzési ár ...............................................................................................100
3.3. Az általános forgalmi adó (áfa) ................................................................................101
3.4. Bruttó beszerzési ár ................................................................................................103
4. Az eladási ár, az árbevétel .....................................................................................................104
4.1. A nettó eladási ár, az árrés és a haszonkulcs meghatározása ....................................104
4.2. A bruttó eladási ár, a fogyasztói ár ...........................................................................106
4.3. Az eladási ár nagyságát befolyásoló tényezők ..........................................................107
4.3.1. A fogyasztók értékítélete ..................................................................................107
4.3.2. Az áru (termék) beszerzési ára ...........................................................................108
4.3.3. Az áru (termék) forgalmazási költségei ..............................................................108
4.3.4. A vállalkozás árpolitikája, ártaktikája ................................................................109
4.3.5. Az eladási árak kialakítására vonatkozó jogszabályok ........................................110
4.4. Az árbevétel ............................................................................................................110
4.4.1. Nettó árbevétel ................................................................................................111
4.4.2. Bruttó árbevétel (eladási forgalom) ...................................................................111
4.5. Az árréstömeg és növelésének módszerei ................................................................112
4.5.1. Az eladott árumennyiség, az értékesítés volumenének növelése ........................112
5. Az árubeszerzés ....................................................................................................................118
5.1 Az árubeszerzés célja, jelentősége ...........................................................................118
5.2. Az árubeszerzés munkafolyamatának szakaszai .......................................................119
5.2.1. A beszerzendő áruk mennyiségének és összetételének meghatározása ..............119
5.2.2. A szállító partnerek kiválasztása .......................................................................122
5.2.3. Az üzleti kapcsolat kialakítása .........................................................................126
5.3. A szerződéskötés .....................................................................................................127
5.3.1. Adásvételi szerződés ........................................................................................127
5.3.2. Halasztott adásvételi szerződés ........................................................................128
5.3.3. A halasztott adásvételi szerződés lényeges tartalmi kérdései ............................128
5.3.4. Az elektronikus úton történő szerződéskötés különös szabályai ........................132
5.3.5. Bizományi szerződés ........................................................................................133
5.3.6. Kereskedelmi ügynöki szerződés ......................................................................134
5.4. A megrendelés ........................................................................................................134
5.5. A vállalkozás pénzforgalma, a szerződés, a megrendelés teljesítésének
pénzügyi bonyolítása ............................................................................................135
5.5.1. Fizetési módok ................................................................................................135
5.5.2. A fizetési mód és idő megválasztása, fizetési biztosítékok .................................140
6. A készletgazdálkodás, a készletek számbavétele ................................................................141
6.1. Készletek számbavétele és nyilvántartása ...............................................................141
6.1.1. Eladási áras nyilvántartás ................................................................................142
6.1.2. Beszerzési áras nyilvántartás............................................................................142
6.2. Készletértékelési eljárások, a készletváltozás számítási módszerei ..........................142
6.2.1. Átlagos (súlyozott) beszerzési áras (Psb) eljárás ................................................142
6.2.2. Kifogyás sorrendjén alapuló eljárás ..................................................................143
6.3. A készletgazdálkodás vizsgálata, készletelemzés .....................................................143
6.3.1. Az átlagkészlet megállapítása ...........................................................................143
6.3.2. A készlet és a forgalom összefüggései...............................................................145
6.4. Az átlagkészlet elemzése mutatószámokkal ............................................................148
6.4.1. A nettó árbevétel készletigénye ........................................................................148
6.4.2. Az átlagkészlet nettó árbevétel igénye ..............................................................148
6.4.3. A készletvonzat ................................................................................................148
6.4.4. A készletváltozás hatékonysága ........................................................................148
6.5. A készletállomány számbavétele, nagyságának megállapítása,
elszámolása, leltározás ...........................................................................................149
6.5.1. A leltár ............................................................................................................149
6.5.2. A leltározás .....................................................................................................149
6.5.3. A forgalmazási veszteség .................................................................................151
6.6. Áruforgalmi mérlegsor ............................................................................................151
Mintafeladatok és megoldásuk .....................................................................................152
7. A gazdálkodás, az áruforgalom elemzése mutatószámokkal ...............................................160
7.1. A színvonalmutatók ................................................................................................160
7.1.1. Árrésszínvonal .................................................................................................160
7.1.2. ELÁBÉ színvonal ..............................................................................................161
7.1.3. Költségszínvonal ..............................................................................................161
7.1.4. A színvonalmutatók közötti összefüggések ........................................................161
7.2. Rugalmassági együtthatók ......................................................................................162
7.2.1. Az árrugalmassági együttható, a kereslet árrugalmassága ..................................162
7.2.2. A kereszt-árrugalmassági együttható, kereszt-árrugalmasság .............................162
7.2.3. A jövedelemrugalmassági együttható ................................................................163
7.3. A gazdálkodás abszolút mutatói ..............................................................................163
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................164
Összefoglalás ............................................................................................................................173
Ellenőrző kérdések ...........................................................................................................177
III. A jövedelmezőség tervezése, elemzése ..............................................................................179
1. A költségek fogalma, összetétele .........................................................................................181
2. A költségek csoportosítása ...................................................................................................184
2.1. Költségek csoportosítása megjelenési forma (költségnem) szerint ...........................184
2.1.1. Anyagjellegű költségek és ráfordítások .............................................................184
2.1.2. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................186
2.1.3. Az értékcsökkenési leírás ..................................................................................187
2.2. A költségek csoportosítása elszámolhatóság szerint ................................................190
2.2.1. A közvetlen költségek .......................................................................................191
2.2.2. A közvetett (általános) költségek .......................................................................191
2.3. A költségek csoportosítása a forgalom változásához való viszonyuk szerint .............192
2.3.1. Viszonylag állandó (fix) költségek .....................................................................192
2.3.2. Változó költségek .............................................................................................192
2.4. A költségek csoportosítása az áruforgalmi folyamathoz való kapcsolódás szerint .....193
3. A költséggazdálkodás ...........................................................................................................194
3.1. A kereskedelmi vállalkozás költségeire ható tényezők ..............................................194
3.2. A költségnövekedés okainak vizsgálata, a költségcsökkentés módjai ........................198
3.3. A költséggazdálkodás elemzése, költségelemzés .....................................................199
3.3.1. Költségelemzés abszolút mutatókkal ................................................................199
3.3.2. Költségelemzés relatív mutatókkal ...................................................................200
3.4. Költségrugalmassági mutató, költségvonzat ............................................................201
3.5. Önköltségszámítás, gazdasági kalkuláció .................................................................201
3.6. A fedezetszámítás, a fedezeti pont elemzés .............................................................202
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................205
4. Munkaerő-gazdálkodás, létszám és bérgazdálkodás ...........................................................212
4.1. A létszámszükséglet ...............................................................................................214
4.2. A létszámgazdálkodás elemzése...............................................................................216
4.2.1. Termelékenység ...............................................................................................216
4.2.2. Leterheltségi és minőségi mutató .....................................................................218
4.2.3. Munkaerőmozgás .............................................................................................220
4.2.4. A létszámgazdálkodás abszolút mutatói ............................................................220
4.3. A bérgazdálkodás és elemzése ................................................................................221
4.3.1. Személyi jellegű ráfordítások ............................................................................221
4.3.2. Bérgazdálkodás elemzése .................................................................................222
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................224
5. Az eredmény keletkezése, a jövedelmezőségi kimutatás ....................................................231
5.1. A vállalkozás üzleti (üzemi) tevékenységének eredménye........................................231
5.2. Az eredmény nagyságát befolyásoló tényezők .........................................................233
5.3. A jövedelmezőség elemzése, a jövedelmezőségi (hatékonysági) mutatók ..................235
5.3.1. Az árréstömeg hatékonyság ..............................................................................235
5.3.2. A költséghatékonyság ......................................................................................235
5.3.3. A készlethatékonyság .......................................................................................235
5.3.4. A bérhatékonyság .............................................................................................235
5.3.5. Az eredményszínvonal ......................................................................................235
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................236
Összefoglalás ............................................................................................................................244
Ellenőrző kérdések ............................................................................................................247
MÁSODIK RÉSZ .........................................................................................................................249
KERESKEDELMI GAZDASÁGTAN ...............................................................................................249
I. Az adó és az adózás, a vállalkozások költség vetési kapcsolatai ..........................................251
1. Az adóról és az adózásról általában .....................................................................................253
1.1. Az adó fogalma .......................................................................................................255
1.2. Az adók funkciói ......................................................................................................256
1.2.1. A fedezeti funkció .............................................................................................256
1.2.2. A befolyásolási funkció......................................................................................256
1.2.3. Az elosztási, arányosítási funkció ......................................................................256
1.3. Az adózáshoz kapcsolódó alapfogalmak ..................................................................257
1.3.1. Az adó megállapítása, az adózás technikái ........................................................259
1.3.2. Az adóteher ......................................................................................................260
1.4. Az adók fajtái, csoportosításuk .................................................................................260
1.4.1. Az adó alanya szerint ........................................................................................260
1.4.2. Az adó tárgya szerint.........................................................................................260
1.4.3. Az adóteher viselője szerint ..............................................................................261
1.4.4. Az adó behajtására vonatkozó jogosultság szerint .............................................262
1.5. Az adózási alapelvek ...............................................................................................262
1.6. A magyar adórendszer .............................................................................................263
2. Az áruforgalomhoz, termék értékesítéshez kapcsolódó adók .............................................265
2.1. Általános forgalmi adó (áfa) ....................................................................................265
2.1.1. Az általános forgalmi adó (áfa) alapja és mértéke .............................................265
2.1.2. Az általános forgalmi adó (áfa) kiszámítása .......................................................266
2.1.3. Az általános forgalmi adó elszámolásának, fizetésének kötelezettje ..................267
2.1.4. Az általános forgalmi adó (áfa) és az áruforgalmi folyamat ...............................267
2.1.5. Az általános forgalmi adó (áfa) elszámolása .....................................................268
2.1.6. Pénzforgalmi elszámolás szerinti általános forgalmi adó fizetése .....................269
2.1.7. Adómentesség a tevékenység közérdekű vagy
egyéb sajátos jellegére tekintettel ...................................................................269
2.1.8. Az alanyi adómentesség .................................................................................270
2.2. A jövedéki adó ......................................................................................................270
2.2.1. A jövedéki adó alapja és mértéke ....................................................................271
2.2.2. A zárjegy és az adójegy....................................................................................272
2.2.3. A jövedéki adó megállapítása, bevallása ..........................................................273
2.3. A regisztrációs adó ................................................................................................274
2.4. A népegészségügyi termékadó ...............................................................................275
3. A foglalkoztatáshoz, a munkavégzéshez kapcsolódó adók ..................................................277
3.1. A munkáltatót terhelő adók és járulékok ..................................................................277
3.1.1. A szociális hozzájárulási adó ............................................................................277
3.1.2. A szakképzési hozzájárulás................................................................................278
3.1.3. A rehabilitációs hozzájárulás ............................................................................279
3.1.4. A béren kívüli juttatások közterhe .....................................................................281
3.2. A magánszemélyt, a munkavállalót terhelő adók és járulékok ..................................282
3.2.1. Személyi jövedelemadó ....................................................................................282
3.2.2. A magánszemélyt terhelő járulékok ..................................................................284
3.2.3. A munkavállaló bruttó és nettó jövedelme ........................................................285
4. A gazdálkodás eredményéhez és felhasználásához kapcsolódó adók ................................286
4.1. A társasági adó .......................................................................................................286
4.2. Az osztalékadó ........................................................................................................286
5. A vállalkozások egyszerű sített adózási formái ....................................................................287
5.1. Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) .....................................................................287
5.2. A kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) ...........................................................289
5.3. A kisvállalati adó (kiva) ...........................................................................................291
6. Az önkormányzati, helyi adók ...............................................................................................293
6.1. Építményadó ..........................................................................................................293
6.2. Telekadó .................................................................................................................294
6.3. Magánszemélyek kommunális adója ........................................................................295
6.4. Idegenforgalmi adó.................................................................................................295
6.5. Helyi iparűzési adó .................................................................................................296
6.6. A belföldi gépjárművek adója ..................................................................................297
6.6.1. Magánszemélyek gépjármű adója ....................................................................297
6.6.2. Nem magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi adója ........................298
7. A vám, a vámfi zetési kötelezettség ......................................................................................299
8. Nem adójellegű fi zetési kötelezettségek ............................................................................301
8.1. Illetékek .................................................................................................................301
8.2. Bírságok .................................................................................................................301
8.3. Díjak .......................................................................................................................301
8.4. Környezetvédelmi termékdíj ....................................................................................302
8.5. Környezetterhelési díj .............................................................................................302
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................303
Összefoglalás ............................................................................................................................307
Ellenőrző kérdések ............................................................................................................310
II. Eredményesség és vagyonvizsgálat .....................................................................................311
1. A vállalkozások eredményes működése ...............................................................................313
1.1. Az eredmény keletkezésének folyamata....................................................................313
1.2. Az eredmény nagyságát befolyásoló tényezők .........................................................314
2. A vállalkozások éves beszámolási és könyvvezetési kötelezettségei .................................315
2.1. A beszámolási kötelezettség ...................................................................................315
2.2. Az üzleti év .............................................................................................................316
2.3. A számviteli politika ................................................................................................317
2.4. A számlarend, a számlatükör (számlakeret) ..............................................................320
2.5. A könyvvezetési kötelezettség, a könyvviteli (főkönyvi) számla ................................322
2.6. Számviteli bizonylat ................................................................................................323
2.7. A vagyonelemek számbavétele, a leltár ....................................................................325
2.8. A könyvviteli zárlat .................................................................................................325
3. Az éves beszámoló ................................................................................................................327
3.1. A vállalkozás vagyonának kimutatása, a mérleg .......................................................328
3.2. Az egyszerűsített éves beszámoló mérlege ..............................................................329
3.2.1. Az egyszerűsített éves beszámolóhoz tartozó mérleg
„A” változata tételeinek tartalma .......................................................................330
3.2.2. A vállalkozás eredményének megállapítása a mérlegből ...................................337
4. A vállalkozás eredménye, az eredménykimutatás ...............................................................338
4.1. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredményének megállapítása ....................................338
4.2. Eredménykimutatás összköltség eljárással ..............................................................339
4.3. Az eredménykimutatás tételeinek tartalma ..............................................................340
5. Az egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő melléklete ....................................................344
6. A könyvvizsgálati kötelezettség, a könyvvizsgálat célja .....................................................346
7. A felügyelő bizottság, az audit bizottság és az igazgatótanács ...........................................347
8. Az éves beszámoló elfogadása, az adózott eredmény felhasználása ..................................348
9. A gazdálkodás eredményéhez és annak felhasználásához kapcsolódó
adózási kötelezettségek .......................................................................................................350
9.1. A társasági adó .......................................................................................................350
9.2. Az osztalék adó ......................................................................................................351
10. A beszámoló letétbe helyezése és közzététele .................................................................353
10.1. Letétbe helyezési kötelezettség .............................................................................353
10.2. Közzétételi kötelezettség ......................................................................................353
11. A beszámoló és a bizonylatok megőrzése ..........................................................................355
12. A vagyon- és pénz gazdálkodás elemzése..........................................................................356
12.1. Az eszközök elemzése ...........................................................................................356
12.2. A források elemzése ..............................................................................................358
12.3. A fizetőképesség (likviditás) vizsgálata, elemzése ..................................................360
Mintafeladatok és megoldásuk ......................................................................................361
Összefoglalás ............................................................................................................................379
Ellenőrző kérdések ...........................................................................................................384
Irodalomjegyzék .......................................................................................................................385
Internetes források ...................................................................................................................385
A hatályos jogszabályok gyűjteménye .....................................................................................386
Mellékletek ...............................................................................................................................387
Határozat száma: SZFSZF/84543/2019-ITM
Érvényességi ideje: 2024.08.31.